31 32 33
Start
5 6

Finisaż wystawy „Dojrzeć swoją małą Ojczyznę”

Wydarzeniem podsumowującym projekt „Dojrzeć swoją małą Ojczyznę” była wystawa prac powstałych podczas warsztatów plastycznych i wycieczek górskich. Uroczysty finisaż z udziałem dzieci, które brały udział w projekcie odbył się w miniony piątek w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu. Na wystawie zaprezentowano kilkadziesiąt prac wykonanych różnymi technikami m.in. rysunki plenerowe, szkice, kolaże i kompozycje przedstawiające m.in. krajobrazy górskie, sylwety tatrzańskich zwierząt, obiekty drewnianej architektury podhalańskiej (zabytkowe kościoły, chałupy i szałasy góralskie). O oprawę muzyczną wydarzenia zadbali uczniowie szkółki muzyki góralskiej białodunajeckiego ośrodka kultury prowadzonej przez pana Andrzeja Polaka.
 
Podczas spotkania podsumowano trwający od września projekt, na który złożył się cykl warsztatów (przeprowadzonych w Białym Dunajcu, Czarnym Dunajcu oraz Zakopanem) i spacerów tematycznych. Projekt realizowany był dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury z Programu „Kultura – Interwencje 2019”, a jego beneficjentem był Gminny Ośrodek Kultury im. gen. bryg. A. Galicy w Białym Dunajcu. Warsztaty plastyczne prowadzili artyści malarze: Lech Żurkowski i Agata Jóźwiak, zaś wycieczki prowadził przewodnik tatrzański Mirosław Rzepka.
 

Wycieczka edukacyjna do Przemyśla

Dobiegł końca projekt >”Na samym przedzie Galica jedzie... Białodunajczanie w walce o Niepodległą< realizowany przez ostatnie kilka miesięcy przez Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu. Ostatnim jego elementem była wycieczka do Przemyśla połączona m. in. ze zwiedzaniem Starego Miasta oraz izby pamięci V Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu uczniów z obydwu białodunajeckich szkół oraz dzieci i młodzież z Sierockiego. Wspólny wyjazd był nagrodą dla laureatów Gminnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej i grupy tworzącej quest (grę terenową) o generale Andrzeju Galicy. 
 
Projekt dofinansowany był ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
 

Fotorelacja z XX Konkursu Młodyk Toniecników

Przedstawiamy obszerną fotorelację z XX Konkursu Młodyk Toniecników, który odbył się w Białym Dunajcu w dniach 16 i 17 listopada. Zachęcamy także do obejrzenia transmisji z konkursu udostępnionej na facebooku przez Telewizję Podhale. W tegorocznym konkursie udział wzięło blisko 200 młodych tancerzy pochodzących z 22 podhalańskich miejscowości. Uczestnicy oceniani byli w popisie par solowych i w tańcu zbójnickim. 
 

Przegląd Pieśni Patriotycznej i spektakl „Twierdzą nam będzie każdy próg”

Na zakończenie cyklu wydarzeń pod wspólnym tytułem >”Na samym przedzie Galica jedzie... Białodunajczanie w walce o Niepodległą< dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” odbył się w auli przy Szkole Podstawowej nr 1 w Białym Dunajcu Przegląd Pieśni Patriotycznych. W repertuarze niepodległościowym zaprezentowały się dzieci ze wszystkich szkół gminy Biały Dunajec. Najlepiej ocenione w swoich kategoriach zostały: grupa „Mali Polacy” ze  Szkoły Podstawowej w Sierockiem oraz grupa „Nadzieja Serc” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Białym Dunajcu. Jedną z nagród dla uzdolnionych muzycznie dzieci jest wyjazd do Przemyśla, połączony m. in. ze zwiedzaniem izby pamięci V Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy. 

Grupę teatralno – muzyczną z tego Batalionu mieliśmy również zaszczyt gościć w Białym Dunajcu – zaprezentowała spektakl autorstwa generała Andrzeja Galicy „Twierdzą nam będzie każdy próg”, połączony z recitalem piosenek lwowskich.
 
Wcześniej w ramach projektu powstały m. in. wystawa o białodunajczanach – żołnierzach I wojny światowej (oparta na badaniach dr Przemysława Stanki w archiwach wiedeńskich i lwowskich), bogato ilustrowany katalog, a także gra terenowa – quest „Z generałem Galicą po Białym Dunajcu”.
 

Wyniki XX Konkursu Młodyk Toniecników

Za nami Jubileuszowy XX Konkurs Młodyk Toniecników. Przez dwa dni w Białym Dunajcu mogliśmy oglądać występy 178 uczestników z 22 miejscowości w popisie solowym oraz w tańcu zbójnickim. Przedstawiamy protokół końcowy z posiedzenia komisji. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i wyróżnionym. Nagrody do odbioru w biurze Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu od 20 listopada. Podziękowania składamy muzykantom, prowadzącym konferansjerkę Renacie Matydze i Małgorzacie Dzierzędze oraz organizatorom i sponsorom: Urzędowi Gminy i Radzie Gminy Biały Dunajec, Starostwu Tatrzańskiemu, a także Telewizji Podhale za przeprowadzenie bezpośredniej transmisji z XX Konkursu Młodyk Toniecników w Białym Dunajcu.
 
Kwietnia 2025
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
Nasi Partnerzy