31 32 33
Start
5 6

XXIII Parada Gazdowska w Białym Dunajcu odwołana!

Uprzejmie informujemy, że ze względu na warunki pogodowe i związany z nimi brak możliwości przygotowania bezpiecznej trasy zawodów XXIII Parada Gazdowska w Białym Dunajcu, która miała się odbyć 14 stycznia bieżącego roku zostaje odwołana.
 

XXIII Parada Gazdowska w Białym Dunajcu - 14.01.2018

W niedzielę 14 stycznia 2018 roku w Białym Dunajcu odbędzie się XXIII Parada Gazdowska. Zapisy uczestników i rozdawanie numerów od godziny 10.00 obok mostu do Gliczarowa Dolnego. O 11.30 przejazd wszystkich zaprzęgów na polanę pod osiedlem Gile, gdzie o 12.00 odbędzie się oceniana przez jury parada gazdowska i kumoterska oraz dyscypliny szybkościowe - skiring, ski-skiring oraz wyścigi kumoterek. Przypominamy, że każdy powożący uczestnik biorący udział w: paradach, wyścigu kumoterek, skiringu lub ski-skiringu musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Szczegóły na plakacie oraz w regulaminie.

 

Mikołajkowe warsztaty pieczenia pierników w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu

6 grudnia spotkaliśmy się na Mikołajkowych warsztatach wypiekania pierników. Pod czujnym okiem pań Bożeny Świderskiej-Środy i Moniki Stachowiec dzieci nauczyły się jak przygotowywać ciasto na pierniki, a następnie jak je wykrawać, piec i dekorować. Było słodko, gwarnie i wesoło. Stowarzyszeniu Kobiety Podhala dziękujemy za możliwość skorzystania z kuchni. W tym szczególnym dniu nie zabrakło również upominków dla dzieci. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał paczkę mikołajkową ze słodyczami.
 

Bombki choinkowe zdobione techniką decoupage

Przedstawiamy relację fotograficzną z warsztatów decopuage, które obywały się w minionym tygodniu w szkołach w Gliczarowie Dolnym i Sierockiem. W trakcie warsztatów dzieci samodzielnie ozdabiały styropianowe bombki techniką decoupage. Warsztaty prowadziła pani Monika Stachowiec, instruktor zajęć plastycznych w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu.
 
 

Laureaci konkursu "Kapliczki" na szlaku architektury Wojciecha Kułacha-Warzyńcoka

Wycieczka rozpoczęła się w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, gdzie uczestnicy mogli zobaczyć m.in. broń wykonaną przez Wojciecha Kułacha-Warzyńcoka. Kolejnym miejscem był Kościół na Pęksowym Brzyzku, gdzie mieszczą się trzy ołtarze wyrzeźbione przez artystę. W chałupie u Rojów, młodzi plastycy mogli zobaczyć sprzęty domowego użytku. Dalej wycieczka udała się do Gliczarowa Dolnego rodzinnej miejscowości rzeźbiarza, gdzie w ostatnich dwóch latach Urząd Gminy w Białym Dunajcu pozyskał środki na odnowę dwóch kapliczek: św. Jana Nepomucena na Kułachowej Roli oraz kapliczki Męki Pańskiej przy Jarząbkach. W gliczarowskiej szkole im. Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka, przy herbatce uczestnicy posłuchali historii nadania imienia i wytyczenia szlaku Wawrzyńcoka zapisanej w kronice, zobaczyli izbę pamięci, gdzie obecnie odbywają się zajęcia dla dzieci z rzeźby i malarstwa. Dalej odbył się przejazd przez Szaflary (kapliczka Matki Boskiej), Białkę Tarzańską, gdzie w kościele  w feretronie mieści się rzeźba Matki Boskiej z dzieciątkiem oraz Jurgowa gdzie w bocznym ołtarzu znajduje się św. Józef z dzieciątkiem wyrzeźbiony przez Wawrzyńcoka. Na Janiołowym Wierchu odwiedzili kaplicę z figurką Matki Boskiej również autorstwa Wawrzyńcoka. Ostanim zabytkiem w planie wycieczki była kapliczka św. Jana Nepomucena w Gliczarowie Górnym, u państwa Orawców.
 
Kwietnia 2025
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
Nasi Partnerzy