Kalendarz Parad Gazdowskich 2014Podobnie jak w latach ubiegłych „Parada Gazdowska” odbędzie się w 5 gminach. Jak na razie prognozy pogodowe nie są zbyt sprzyjające, ale mamy nadzieję, że wszystkie imprezy będą mogły odbyć się w zaplanowanych terminach. Tegoroczny cykl „Parady Gazdowskiej” koordynował będzie Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu.
Więcej… Dodaj komentarz
Warsztaty BożonarodzenioweW przeddzień Wigilii w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu odbywać się będą świąteczne warsztaty wykonywania stroików i ozdób bożonarodzeniowych. Zajęcia rozpoczną się o godz. 15.00, a poprowadzi je pani Bożena Świderska Środa. Gorąco zachęcamy dzieci oraz rodziców do licznego udziału w warsztatach, które będą znakomitą okazją do wspólnego przygotowania własnych dekoracji, które przyozdobią świąteczne stoły. Poniedziałek 23 grudnia, godz. 15.00. Zapraszamy !
Spotkanie organizacyjne dotyczące KumoterekGminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu, który w roku 2014 będzie koordynatorem całego cyklu Parady Gazdowskiej serdecznie zaprasza na pierwsze spotkanie organizacyjne w dniu 18 grudnia 2013 r. (środa) o godzinie 18:00 w budynku GOK przy ul. Jana Pawła II 363. Na spotkanie zapraszamy wszystkie osoby odpowiedzialne za organizację Kumoterek w poszczególnych Gminach.
Bezpłatna nauka języka niemieckiegoInstytut Austriacki oddział w Krakowie zaprasza pracowników i właścicieli mikro, małych i średnich firm oraz osoby samozatrudnione do udziału w projekcie pt. "Skuteczni w biznesie”. Dzięki funduszom unijnym przeszkolonych zostanie aż 100 osób. Aby nauczyć się języka niemieckiego nie trzeba już jechać do Krakowa, Wiednia, czy Berlina. Wystarczy skorzystać z możliwości, jakie oferuje Instytut Austriacki i wziąć udział w kursie w miejscu zamieszkania. Wystarczy 10 osób na jednym poziomie zaawansowania, aby powstała grupa w dowolnej miejscowości w Małopolsce.
Pamięci Władysława Trebuni-Tutki
W dniu 9 grudnia w białodunajeckim Ośrodku Kultury wspominaliśmy zmarłego rok temu Władysława Trebunię Tutkę. Spotkanie zorganizowane w pierwszą rocznicę śmierci było okazją do przypomnienia osoby tego wybitnego, wszechstronnie utalentowanego artysty, malarza, znakomitego muzykanta. Wśród kilkudziesięciu osób, które wzięły udział w tym wyjątkowym wieczorze, pełnym niezwykle pięknych, ciepłych i wzruszających wspomnień o Władysławie byli najbliżsi członkowie rodziny, przyjaciele, znajomi, sąsiedzi, a także księża i przedstawiciele samorządów. Cieszymy się, że w tak licznym gronie mogliśmy się spotkać by uczcić i kultywować pamięć o Władysławie Trebuni-Tutce.
140 rocznica urodzin Generała Andrzeja GalicyW dniu 27 listopada 2013 r. odbyły się uroczystości upamiętniające 140 rocznicę urodzin Andrzeja Galicy pochodzącego z Białego Dunajca góralskiego generała, wielkiego patrioty, legionisty, uczestnika walk o niepodległość, twórcy Pułków Strzelców Podhalańskich, regionalisty, pisarza. Obchody rozpoczęły się od złożenia wiązanek na grobie gen. Galicy w Zakopanem oraz pod pomnikiem w Białym Dunajcu w rodzinnej miejscowości. W Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej odprawiona została Msza Święta w intencji śp. gen. Andrzeja Galicy i Podhalańczyków. Całość obchodów zakończyła się sesją naukową w PPWSZ w Nowym Targu z referatami o życiu i działalności generała oraz promocją książki dr Anny Aleksandry Kozłowskiej "Góral generałem Andrzej Galica - Biografia żołnierza, polityka i lierata".
"Malarski Świat Władysława Trebuni-Tutki". Wieczór wspomnień o artyścieGminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu serdecznie zaprasza na wieczór wspomnień poświęcony pamięci wybitnego artysty malarza, znakomitego muzykanta Władysława Trebuni-Tutki w pierwszą rocznicę Jego śmierci. Spotkanie wspominkowe i wernisaż wystawy dzieł Władysława Trebuni-Tutki odbędzie się w poniedziałek 9 grudnia 2013 r. o godzinie 18.00 w sali wystawowej Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu. Gorąco zapraszamy !
Toniecnik góralski melodie ma w duszy"Rzeczywiście trzeba być "dobrymi chłopcami", żeby (...) mieć tyle energii,(...) mieć siłę i ochotę, do dzikiego tańca, który sam jeden wystarcza do zdarcia nóg w strzępy" Tak o tańcu góralskim pisze Stanisław Witkiewicz w swojej książce "Na Przełęczy" z 1891r. Energia ta tli się na Podhalu do czasów obecnych. Melodie do tańca góralskiego każdy góral ma w duszy, pulsuje Ona jak krew w żyłach, nadając charakter jego popisowemu tańcowi. Tańczy On, na swój sposób, stosowny do jego charakteru, temperamentu, budowy ciała. Istnieją jednak w tańcu góralskim ogólnie przyjęte figury, kroki, nawyki, które obecnie przekazywane są młodym góralskim "toniecnikom" przez instruktorów, którzy uczą tańca w zespołach góralskich.
Najlepsi młodzi toniecnicy - wyniki konkursuPrezentujemy protokół z posiedzenia komisji oceniającej XIV Konkurs Młodyk Toniecników w Białym Dunajcu z dnia 17 listopada 2013 roku. Organizatorzy składają szczególne podziękowania muzykantom, osobom zasiadającym w jury, prowadzącej konferansjerkę Bogumile Kułach oraz wszystkim sponsorom XIV Konkursu Młodyk Toniecników.
|