XIX Konkurs Plastyczny "Wszyscy Święci Wawrzyńcoka" - na prace czekamy do 31 marca!
Przypominamy, że 31 marca 2022 r. upływa termin nadsyłania prac do XIX Konkursu Plastycznego "Wszyscy Święci Wawrzyńcoka" .
Do udziału w konkursie serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież do 18 roku życia (w trzech grupach wiekowych: 5-8 lat, 9-13 lat, 14-18 lat) oraz osoby dorosłe. Prace wykonane w następujących technikach: rzeźba, ceramika, rysunek, linoryt, malarstwo na papierze i szkle prosimy nadsyłać na adres GOK w Białym Dunajcu (ul. Jana Pawła II 363, 34-425 Biały Dunajec) lub mailem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Szczegóły w regulaminie.
Celem organizowanego od kilkunastu lat konkursu jest przypomnienie twórczości Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka, wybitnego XIX-wiecznego artysty rzeźbiarza (samouka) pochodzącego z Gliczarowa Dolnego, autora wielu ołtarzy, rzeźb, kapliczek w stylu gotyckim i barokowym rozsianych po całym Podhalu.
Odszedł od nas Stanisław Polak
Ale jego życie to przede wszystkim konie - miał zawsze kilka pięknych, a że był jednocześnie znawcą i miłośnikiem tradycyjnych powozów i sań, nie było w okolicy znaczniejszego wesela, nie mówiąc o wydarzeniach kulturalnych czy religijnych z oprawą banderii i pytacy, na których mogłoby Go zabraknąć. Współtwórca i współorganizator reaktywowanych w latach osiemdziesiątych „Parad Gazdowskich”. Wystąpił ze swoimi końmi w kilku filmach, wśród których były pozycje tej rangi co kultowy „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego.
Jeszcze w ubiegłym roku udało się zarejestrować Jego śpiew na płycie Rodzinnej Muzyki Poloków… I te nagrania, zdjęcia, filmy zostaną z nami, ale ponad wszystko serdeczna pamięć. Dziękujemy, Stanisławie, za wszystko!
Promocja podręcznika Krzysztofa Trebuni Tutki „Muzyka Skalnego Podhala"
Kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w Białym Dunajcu dotyczyło wydanej niedawno "Muzyki Skalnego Podhala" Krzysztofa Trebuni Tutki. Autor zajmująco opowiadał o swojej pracy, która jest nie tylko podręcznikiem do nauki muzyki góralskiej, ale swego rodzaju kompendium obejmującym jej historię, zasady, rozwój. Przypomniał również najwybitniejszych podhalańskich muzykantów, ze szczególnym uwzględnieniem tych z Białego Dunajca - Parach, Dusach, Maciatach, Franciszku Świdrze Zbójniku, Franciszku Czerniku Kubance i oczywiście Władysławie Trebuni Tutce. Tego roku przypadają okrągłe rocznice jego urodzin i śmierci (80. i 10.) i w ich obchody znakomicie wpisała się ta rozmowa o góralskiej muzyce i muzykantach, transmitowana na żywo i dostępna także i później w sieci.
Wspomnienie śp. Heleny Świder Zbójnikowej
Odchodzi powoli dawny Biały Dunajec i dawne Podhale, a my zostajemy pełni wdzięczności za to piękne, pracowite, radosne i pełne pomocy innym ludziom życie.