Nie było jak downo?Ukazał się najnowszy, zimowy numer wydawanego przez Tatrzański Park Narodowy kwartalnika "Tatry", a w nim informacja o płycie białodunajeckiej rodzinnej Muzyki Poloków "Nie było jak downo" i współfinansowanym przez nasz ośrodek wydawnictwie "Za głosem ślebody. Folklor w obliczu II wojny światowej". Więcej… Dodaj komentarz
Wyniki konkursu "MOJA BABCIA I MÓJ DZIADEK"Wszystkim Babciom i Dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, radości i wszelkiej pomyślności. Z okazji Dnia Babci i Dziadka zorganizowany został konkurs dla najmłodszych. Zadaniem konkursowym było napisanie wiersza, wykonanie laurki, rysunku techniką dowolną lub filmiku z życzeniami dla Babć i Dziadków. Przedstawiamy wyniki tego konkursu. Składamy gratulacje wszystkim uczestnikom i laureatom. Podziękowania kierujemy do darczyńców, którzy ufundowali nagrody dla dzieci oraz do Państwa Katarzyny i Andrzeja Sieczków za odczytanie wyników. Organizatorzy będą indywidualnie kontaktować się z wszystkimi wyróżnionymi w celu ustalenia dogodnego terminu odbioru nagród. XVIII Konkurs Plastyczny "Wszyscy Święci Wawrzyńcoka" pod hasłem "Ocalić dla potomnych - dziedzictwo Wojciecha i Piotra Kułachów Wawrzyńcoków"Szkoła Podstawowa im. W. Kułacha Wawrzyńcoka w Gliczarowie Dolnym oraz Gminny Ośrodek Kultury im. gen. bryg. A. Galicy w Białym Dunajcu serdecznie zapraszają do udziału w XVIII Konkursie Plastycznym "Wszyscy Święci Wawrzyńcoka" - edycja 2021, który odbywał się będzie pod hasłem "Ocalić dla potomnych - dziedzictwo Wojciecha i Piotra Kułachów Wawrzyńcoków".
Prace wykonane w następujących technikach: rzeźba, ceramika, rysunek, linoryt, malarstwo na papierze i szkle prosimy nadsyłać do 31 marca 2021 r. na adres GOK w Białym Dunajcu lub mailowo: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Do każdej pracy powinna być załączona zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Szczegóły w regulaminie. Gorąco zachęcamy do udziału w konkursie! Transmisja on-line z jasełek i kolędowania z zespołem "Wierchy" w Gliczarowie GórnymSerdecznie zapraszamy do wspólnego kolędowania z zespołem "Wierchy" z Gliczarowa Górnego w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, 25 grudnia 2020 roku. Transmisja wydarzenia z kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Gliczarowie Górnym rozpocznie się o godz. 13:30. Dostępna będzie na kanałach Telewizji Podhale i Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu. Bądźcie z nami! Życzymy zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia! Prace z gliny wykonane przez dzieci i młodzieżNajnowsze prace dzieci i młodzieży wykonane na zajęciach z ceramiki. Wyjęte prosto z pieca, jeszcze ciepłe.
Proces tworzenia ceramiki jest bardzo pracochłonny, wymaga wyobraźni, cierpliwości i sporych umiejętności. Jak widać efekty są tego warte! Wielkie brawa za pomysłowść i estetykę wykonania!.
Most im. gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza w Białym DunajcuW roku stulecia Bitwy Warszawskiej radni gminy Biały Dunajec zdecydowali, że nowo powstały most w Białym Dunajcu będzie nosił imię generała Mieczysława Boruty-Spiechowicza, uczestnika tejże bitwy, a obecnie patrona 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Bogaty życiorys generała wpisuje się chlubnie w tradycje podhalańczyków (formacji, której twórcą był nasz krajan gen. bryg. Andrzej Galica), ale także całego Wojska Polskiego. Choć postać generała Boruty-Spiechowicza jest mocniej związana z sąsiednim Zakopanem, to przecież do dzisiaj nasza gmina dba o pamięć formacji górskich II RP. Co roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Białym Dunajcu jest organizowany konkurs wiedzy o generale Andrzeju Galicy i podległych mu jednostkach z tamtego okresu. Wspominany jest w jego trakcie również żołnierski życiorys generała Boruty: od drużyn strzeleckich i I Wojny światowej, poprzez walki na wschodzie z Ukraińcami, Siły Zbrojne II RP, gdzie objął dowództwo 22 DPG w Przemyślu, udział w kampanii wrześniowej, niewolę w ZSRR, skąd wraz z generałem Andersem przeszedł szlak bojowy i działał w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Po wojnie na krótko powrócił w szeregi Ludowego Wojska Polskiego, jednak nie po drodze było mu z nowymi władzami, więc odszedł na własną prośbę. W czasach PRL wyjechał do Zakopanego, prowadził działalność kombatancką, a także wspierał lokalne drużyny harcerskie. W 1976 roku w proteście przeciwko władzy ludowej, która nadała order Virtuti Militari radzieckiemu przywódcy Leonidowi Breżniewowi, zorganizował na Jasnej Górze składanie tego orderu przez weteranów - przedwojennych oficerów II RP. Bardzo chętnie i często występował w mundurze podhalańskim. Zmarł w 1985 roku, został pochowany w legionowej kwaterze głównej w Zakopanem, spoczywa bezpośrednio obok gen. Andrzeja Galicy.
Tekst: Kacper Noworolnik Uchwałą Rady Gminy Biały Dunajec z dnia 23 kwietnia 2020 r. most na drodze krajowej nr 47 na rzece Biały Dunajec nosi jego imię. Niestety zaplanowane na 11 listopada tego roku poświęcenie mostu i odsłonięcie tablic z nazwą patrona z udziałem 21 Brygady Strzelców Podhalańskich zostało przesunięte na inny termin ze względów epidemiologicznych. Płyta Muzyki Poloków "Nie było jak downo" do nabycia w naszym ośrodku!Już dotarła do nas oczekiwana przesyłka z płytami Rodzinnej Muzyki Polaków „Nie było jak downo”! Od teraz do nabycia w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu (ze względu na sytuację epidemiologiczną po uprzednim umówieniu się – tel. 605128391, 660544333). 11 listopada - Narodowe Święto NiepodległościZbliża się 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości. Zachęcamy do udziału w Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w parafialnym kościele w Białym Dunajcu o godz. 10.00. Nie zapomnijmy w tym dniu o wywieszeniu flagi narodowej w swoim domu!
Strona internetowa „Od gen. Galicy do Trebuniów Tutków. Galeria dawnych zdjęć”Dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura w sieci" Gminny Ośrodek Kultury im. gen. bryg. A. Galicy w Białym Dunajcu oddaje do Państwa dyspozycji stronę internetową „Od gen. Galicy do Trebuniów Tutków. Galeria dawnych zdjęć” dostępną pod adresem https://zdjeciazdunajca.com.pl.
Zapraszamy do jej oglądania – umożliwia ona wyszukiwanie zdjęć według kategorii tematycznych, dat, słów kluczowych (tagów) itp. Zachęcamy również do współudziału w tworzeniu strony – nadsyłaniu fotografii i dokumentów dotyczących Białego Dunajca i okolic oraz ludzi z nim związanych, a także uwag dotyczących ich opisu – osób, miejsc i dat.
|