I dzień przesłuchań XXIII Konkursu Młodyk Toniecników
Za nami pierwszy dzień przesłuchań w ramach XXIII Konkursu Młodyk Toniecników w Białym Dunajcu. Przedstawiamy fotorelację z sobotnich występów par tanecznych i grup zbójnickich. Dziś na scenie mogliśmy oglądać następujące zespoły: „Małe Regle” i „Regle” z Poronina, „Zawaternik” i „Ślebodni” z Leśnicy-Gronia, „Dzielanie”, „Śleboda” z Podczerwonego – Koniówki, „Zeleźnica” z Pieniążkowic, „Mali Białcanie”, „Białcanie” i „Zyngierki” z Białki Tatrzańskiej.
Wydarzenie realizowane jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Organizatorami konkursu są: Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu, Związek Podhalan Oddział Biały Dunajec i Gmina Biały Dunajec.
Kolejność występów XXIII Konkursu Młodyk Toniecników - Biały Dunajec 2023
Przedstawiamy kolejność i przybliżone godziny występów (zgodnie z sugestiami zgłaszających) wszystkich zespołów zgłoszonych do tegorocznego Konkursu Młodyk Toniecników, który odbędzie się w najbliższy weekend w Białym Dunajcu.
Powiatowe Obchody Święta Niepodległości w Białym Dunajcu
Wyjątkowo uroczysty charakter i bogaty program miały tegoroczne Powiatowe Obchody Święta Niepodległości w Białym Dunajcu. Tak się złożyło, że uroczystości, które co roku odbywają się w innej gminie, w 150. rocznicę urodzin generała Andrzeja Galicy miały miejsce w jego rodzinnej miejscowości. Sporo było więc nawiązań do osoby twórcy formacji podhalańskich Wojska Polskiego - jego sztukę "Janosik" wystawił zespół teatralny działający przy 5. Batalionie Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, jego sylwetkę przybliżyli Bronisław Chowaniec-Lejczyk, minister Andrzej Gut Mostowy i wójt gminy Biały Dunajec, Andrzej Jacek Nowak. 10 listopada odbył się finałowy etap ogólnopolskiego konkursu historycznego "Podhalańskie, Spiskie i Orawskie Drogi do Niepodległości", który patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
W Święto Niepodległości w kościele parafialnym w Białym Dunajcu odbyła się msza święta w oprawie góralskiej zespołu Biołodunajcanie i koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru "Kanto". Po nich poczty sztandarowe, żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i zaproszeni goście przeszli pod pomnik generała Galicy, gdzie odczytano Apel Pamięci i oddana została salwa honorowa.